WOBO

(pivně-odpovědný post)

Nad čím vším může jeden přemýšlet při balení dárků, zvlášť pokud si k tomu vyndá český národní poklad z lednice…
Pokud se člověk delší dobu pohybuje v oblasti CSR, přemýšlí o vztahu firem, marketingu a neziskového sektoru a zná řadu příkladů z praxe, máloco ho překvapí. Určitě slyšel o skvělých projektech, na kterých vydělali všichni, o špatných, na kterých všichni prodělali, nebo o hloupých, na kterých vydělaly komerční společnosti a nakonec na nich tratil koncept samotný. Dokonce i o naivních, kterým ze začátku věřili pouze nadšenci a vložené peníze považovali za utopené a které se nakonec ukázaly jako mnohem prospěšnější pro komerční odvětví než pro neziskovou sféru… Zkrátka a dobře, podobně jako většina jiných komplexních oborů i tento ukazuje, jak nebezpečné je černobílé vnímání světa.

OLPC
OLPC – geniální projekt, velké zklamání nebo start významných průmyslových inovací? Kdo to ví, odpoví…

Jedním z těch skvělých projektů možná (nebo také ne) mohl být WOBO (WOrld BOttle). Alfred Heineken, prezident pivovaru Heineken International, prý takhle jednou (v roce 1960) seděl na ostrově Curaçao a výhled na pláž pokrytou nevratnými lahvemi příliš  nelahodil jeho oku. Když se rozhlédl okolo sebe, mohl vidět spoustu obyvatel chudého ostrova bez přístřeší a zpustošenou ekonomiku. Myšlenka neměla daleko k činům a Freddy povolal nizozemského architekta N. John Habraken, který mu měl vymyslet takovou lahev na pivo, která by se dala využít jako stavební materiál. Netrvalo dlouho a lahev byla na světě. Koncept nicméně nepřinesl nic víc než dvě ukázkové budovy nedaleko Amsterdamu. Ani nevím, zda je slovo bohužel na místě (otázka přepravy pivních lahví do rozvojových zemí by se možná v budoucnu ukázala stejně ožehavá jako u energetické náročnosti výroby biopaliv)… Každopádně Heineken dalece předběhl svoji dobu a jeho koncept by mohl být představen jako novátorský ještě dnes.

PS: Pokud někomu přijde podobný post zmatený, dlouhý, bezhlavopatý, pak to není množstvím vypitých pokladů, ale nedostatkem spánku, přebytkem dárků k zabalení a vánoční nálady a v poslední řadě i tím (jedním) pokladem.

Tags: ,

2 Responses to “WOBO”

  1. starenka Says:
    December 25th, 2008 at 11:43 pm

    Na zdravi! [za plotem postavenym z flasek od okurek] starenka

  2. r0b0t Says:
    January 9th, 2009 at 4:23 am

    http://arstechnica.com/news.ars/post/20090107-olpc-downsizes-half-of-its-staff-cuts-sugar-development.html

Leave a Reply