Pohádkové dny

(infantilní)

V poslední době se mi nějak rozmnožily pohádky. Nevím, nejsou to žádní králíci, přesto se nějak sešly. O jedné jsem psal nedávno, o dalších třech napíšu dnes.

Hvězdný prach – Stardust

Připouštím, že mě na tuhle pohádku navedla Claire Danes, moje oblíbenkyně. Připouštím, že to není nejlepší pohádka v dějinách lidstva. Připouštím, že vlastně není moc důvodů o ní psát. Až na to, že jsem ji viděl v úterý večer a přesně takové pohádkové zakončení dne jsem potřeboval.

Příběh o hvězdě spadlé na zem provází řada scénáristických škobrtnutí. Tím jsem vyčerpal zápory. Pohádku z pera Neila Gaimana ve filmovém kabátu zdobí skvělý výkon Roberta De Nira v roli drsného kapitána vzdušné lodi, který si ve volném čase kreslí na tváře emosrdíčka a obléká se do dámského negližé, příjemný soundtrack a krásné lokace. Stejně jako všechny ostatní příběhy v tomto postu i Hvězdný prach patří k těm, které si díky chytrým vzkazům i narážkám vychutnají i dospělí.

Princezna nevěsta

Pokud to náhodou nevíte, tak tahle skvělá pohádka, kterou napsal William Goldman (zdravím blueskina;)), vyšla na DVD za 49 korun. Koupil jsem ji dnes v Tescu u I. P. Pavlova. Příběh začíná známou “As you wish…” pohádkou a dál se odvíjí podle vlastních fantaskních not. Nechybí zázračné přežívání požití jedu, rychlovýuka šermu a porážení šermířských velmistrů (podobně jako ve Hvězdném prachu) nebo zmrtvýchvstání (podobně jako v Bibli). A dobrý konec.

Tuhle pohádku už asi 14 let počítám k tomu nejlepšímu, co jsem kdy viděl.

Nekonečný příběh

Taky jste chtěli mít jako malí Falca? Nebo se jako Atrej prohánět po pláních Fantastiky v honbě za záchranou světa pohádek? Já hrozně. Film jsem poprvé viděl jako malý v němčině, ale nic mu to neubralo na atraktivitě (přestože jsem ničemu nerozuměl, stejně jako můj táta, který mi simultánně “tlumočil”). A když jsem včera zaslechl ten notoricky známý cajdák, závěrečnou skladbu “Neverending Story”, chytla mě nostalgie. Příběh všichni znáte, takže jen doplním fotku.

PS: Kolikrát jsem tu použil slovo pohádka?

PS2: Na flashmobu Freezing Prague jsem nakonec nebyl. Všem, kteří mě tam čekali, se omlouvám.

Tags:

One Response to “Pohádkové dny”

  1. czina Says:
    March 21st, 2008 at 9:07 am

    hmm…těšim se na víkend, taky si nějakou dám…ten stardust mě hodně láká.

Leave a Reply