Padesát let…

… a pořád Vajíčkem

Pan Vejce, případně pan Vajíčko, byl kdysi v mojí domácnosti hojně skloňovanou postavou. Stalo se to především proto, že jsme tak často titulovali Toma Waitse, já občas mluvil o uvaděči reklam a měli jsme rádi design a tudíž i jeden z majstrštyků Arne Jacobsena.

Jacobsenovo Vajíčko, které od počátku vyrábí firma Fritz Hansen, oslavilo v polovině ledna padesát let. Společnost Fritz Hansen tuto příležitost oslaví limitovanou sérií Vajíček:
“The limited edition collection will for the first time include chocolate brown suede on the back and dark chocolate brown leather on the front. The sophisticated combination of leather and suede is perfectly com-plimented with a base in solid bronze; hand polished to create a unique finish. The bronze base will darken in appearance, becoming more beautiful over time. Each of the 999 Eggs will be individually engraved, under the seat cushion, with a unique number and a brief text about the history and origin of the Egg chair design. A special, limited edition 50th anniversary book will also accompany the chair.”

PS: Osobně jsem se k Vajíčku dostal na nejnepravděpodobnějším místě – v McDonaldu. Ten je v kodaňském Nørrebro vybaven nejednou designovou ikonou. Ostatně, pokud někdy zajedete do Kodaně, špičkový design si pohlídejte. Najdete ho na každém rohu, pokud máte oči otevřené.

PS2: Jacobsen je ve Wikipedii uvozen jako dánský židovský designér. Je pak Kafka uvozen jako český německý židovský spisovatel? Byl bych já případně uveden jako česká směska? Docela by mě zajímalo, kdo si dal práci s přidáním toho přívlastku a proč. Budu doufat, že si Arne na svém židovství zakládal. Pokud ne, pak ať už to napsal židovský nacionalista, světanápravce (ne od Bernharda, prosím) nebo neonacista hitlerovského střihu, nemám ho rád…

Tags: , , ,

Leave a Reply