Drak Cymru útočí

(a hodlá zničit Union Jacka)

Wales je nádherná země. Pokud jste ji ještě nenavštívili, napravte to někdy. Wales nabízí relativně teplé moře, krásná pobřeží, kde pláže střídají skalnaté útesy, majestátní kopce ve středu Walesu se s trochou dobré vůle dají označit za hory. Zelený venkov plný ovcí a vstřícných obyvatel… I když se to z pohledu středoevropana nezdá, Wales má kousek z nejedné definice kýče – a ze spousty důvodů je to moje “srdcovka“.

Od osmdesátých let zvedá Wales hlavu hrdě vzhůru – jako poslední ze “států” v “anglickém” (britském) “područí” (uvozovky si přeberte). Na ulicích jsou nápisy v angličtině i velštině, velšsky se mluví i doma. Přibývá vlastenců – na večeři v rodinném sídle operního zpěváka Erika jsme dostali přednášku o velšském národním obrození a vyslechli litanie o velšském NHS (~systém zdravotního pojištění) dotujícím zbytek UK.

Erik a jemu podobní patrioti mají po včerejšku drobný důvod k oslavě – britská ministryně kultury otevřela debatu o změně britské vlajky. Jedna z ikon moderní doby, Union Jack, možná bude muset sklonit hlavu před křížem sv. Davida nebo drakem, symbolem Walesu. Nová britská vlajka by pak mohla vypadat nějak takhle…


© CR

Iechyd da
Iechyd da

(via Guardian)

Tags: , ,

Leave a Reply