Ať se učí…

Určitě znáte MySpace.com, Facebook nebo další sociální Web 2.0 projekty. Protože jich je (zřejmě) stále málo a ještě nestihly oslovit všechny věkové skupiny, logickým krokem pro budoucnost je sociální web pro děti. Naprosto v souladu s vývojem reklamy a marketingu za posledních 20 let a faktem, že všichni staří brzo umřou – což svorně dokázali Antonioni s Bergmanem. Jen ať se děti učí využívat internet (a utrácet)…

WebbliWorld z dílny Aardman Animations a Enable Interactive je web určený pro děti ve věku od 6 do 11 let. Sociální rozměr sice zatím propracovaný nemá – děti si tady především mohou hrát hry, podívat se na animované zprávy nebo si počíst ze zpravodajských a vzdělávacích zdrojů – ale do budoucna se s ním počítá. Zatím mají uživatelé možnost vyrábět (nebo spíš designovat) svoje virtuální identity – webblíky – a pomocí nich vydělávat virtuální peníze webble (a ty pak asi utratit) a vůbec se potloukat a potkávat ve Webblisvětě.

Jestli se WebbliWorldu podaří networking správně implementovat, myslím, že díky vizuální neotřelosti bude tato stránka vážně konkurovat MySpace a Facebooku i v odrostlejších věkových skupinách. Uvidíme, možná že si sám po návratu z cest založím svůj první sociální profil – nového, malého webblíka.


zpravodajství ve webblistylu

Dalším zajímavým projektem, který s výukou souvisí, je překvapivě výstava, která probíhá v londýnské Tate Modern – Global Cities. 3D reprezentace hustoty obyvatelstva v deseti velkoměstech (Káhira, Istanbul, Johannesburg, Londýn, Los Angeles, Mexico City, Mumbai/Bombaj, São Paulo, Šanghai a Tokio) by mohly velmi dobře sloužit jako školní pomůcka (zeměpis by pak bavil mnohem víc než stávající nauka o hlavních nerostných surovinách států celého světa).

Zároveň ale výstava (jak už to tak dnes bývá) má hlubší, ekologický a sociální rozměr. Ilustruje totiž změny v době globalizace a rapidního růstu nevyspělých částí světa. Kromě pohledu na vysokánské šanghajské sloupce a v porovnání s nimi směšně rozpláclé londýnské kopečky nabízí i data o veřejném prostoru a majetku, udržitelnosti nebo sociálně vyloučených skupinách. Ta mimochodem dávali dohromady prominenti z oblasti architektury a umění (např. Zaha Hadid nebo Rem Koolhaas).


užitečné školní pomůcky nebo zase to “umění”?


(aktualizace)

Ráno jsem se podíval na Webbli a zhrozil se, když jsem jako nejsledovanější video viděl WebbliDildo! Napodruhé jsem už WebbliDilbo přečetl správně…

Tags: , , , ,

Leave a Reply